TKDK’dan Yenilenebilir Enerjiye Hibe Desteği


TKDK’dan Yenilenebilir Enerjiye Hibe Desteği


TKDK’nın başarılı yatırımcılarından ARS-PA Tavuk Gıda Tar. İnş. Taah. Tek. San. Tic.Ltd.Şti.’nin daha önce hibe alarak yapmış olduğu süt işleme tesisinin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğüne sunmuş olduğu yenilenebilir enerji projesi kabul edilerek imzalanmıştır. Proje Şanlıurfa da TKDK aracılığı ile güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren ilk proje olma özelliği taşıyor.

İl Koordinatör Dr. Sadık YETİM yaptığı açıklamada: Mevcut işletmelerin ve yeni kurulacak işletmelerin kendi ihtiyacını karşılayacak enerji üretimi projeleri yapabileceklerini ayrıca yenilenebilir enerji kapsamında sadece enerji üretecek projelerini de IPARD II programının uygulamasının başlanmasıyla beraber Kuruma sunabileceklerini belirtti. Ayrıca; Şanlıurfa’nın yılın 12 ayı güneş alan coğrafi bir bölgede yer almasının, çevre dostu enerji üretiminde en önemli yeri kapsayan güneş enerjisi yatırımlarını arttıracağını söyledi.
Dr. YETİM, kırsalda ki enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji projeleri aracılığı ile karşılamayı hedeflediklerini ve bu kapsam da yenilenebilir enerji yatırımlarının inşası veya iyileştirilmesi, yeni makine ve ekipman satın alınması, yenilenebilir enerji tesisatlarının işletilmesi için veri kayıt ve izleme sistemleri dahil olmak üzere bilgi işlem donanım ve yazılımı gibi yatırımlara hibe desteği verileceğini söyledi.

 

" Müşteri Allah’ın bizim için ayırdığı rızkı kapımıza kadar getiren elçisidir… "